Dobiega końca realizacja projektu pn. „Samodzielni w Mieszkaniu Wspomaganym” realizowanego przez Stowarzyszenie „Radość w Dębicy w okresie 01.06.2024 – 07.12.2025r.
Celem zadania publicznego zleconego organizacji przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Rzeszowie było zapewnienie wsparcia specjalistycznego i możliwości pobytu
w Mieszkaniu Wspomaganym 5 osobom z zaburzeniami psychicznymi.
Mieszkanie wspomagane to forma mieszkania chronionego wpisująca się w proces
deinstytucjonalizacji usług społecznych, zapewniająca osobom chorującym psychicznie wsparcie specjalistyczne i rehabilitację pomagającą w powrocie do aktywnego życia społecznego
i zawodowego, realizowane w środowisku lokalnym.
Istotą zadania było zaangażowanie i odpowiedzialne uczestnictwo mieszkańców Mieszkania Wspomaganego w proces leczenia i, przy wsparciu kadry specjalistów, rozwijanie umiejętności autonomicznego funkcjonowania w życiu codziennym i samodzielnego prowadzenia gospodarstwa domowego.
W ramach projektu Beneficjenci uczestniczyli w zajęciach warsztatowych z trenerem gospodarstwa domowego, zajęciach aktywizujących z instruktorem organizacji czasu wolnego. Mieli możliwość skorzystania z doradztwa specjalistycznego trenera motywacyjnego, specjalisty ds. uzależnień i dietetyka. Zapewniono wsparcie lekarza psychiatry, psychologa i pielęgniarki psychiatrycznej.
W celu zniwelowanie poczucia wykluczenia społecznego i doskonalenia kompetencji społecznych w ramach projektu zorganizowano wyjazdy terapeutyczno – integracyjne do miejsc wybranych przez uczestników zadania. Był to wyjazd do Rzeszowa ze zwiedzaniem miasta
i udziałem w koncercie artystycznym oraz wyjazd do Krakowa obejmujący wydarzenia artystyczne: podziwianie szopek krakowskich, kiermaszu świątecznego, zwiedzanie Bazyliki Mariackiej .
O efektywności realizowanego w ramach projektu wsparcia świadczy stabilność stanu zdrowia Beneficjentów i ich aktywność zawodowa – wszyscy mieszkańcy Mieszkania Wspomaganego są pracownikami Zakładu Aktywności Zawodowej prowadzonego przez Stowarzyszenie „Radość”.
Realizację projektu na rzecz osób chorujących psychicznie, po wielokrotnym pobycie
w szpitalu psychiatrycznym, umożliwiła współpraca Stowarzyszenia „Radość” z Gminą Żyraków, która udostępniła lokal na realizację projektu oraz dofinansowanie zadania w wysokości 200 000,00zł. z budżetu Województwa Podkarpackiego – Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie.




